ARTYKUŁY

Buty sportowe do biegania w terenie

runner-888016_1280

Bieganie w terenie to temat aktualny przez cały rok, nie tylko w lecie. Choć mogłoby się wydawać, że biegać można w jakimkolwiek obuwiu, to pewnie wielu z Was miało już okazję się przekonać, że wcale tak nie jest.

Pierwszym z kryteriów wyboru przy zakupie butów do biegania na świeżym powietrzu powinno być to, po jakim typie podłoża będziemy biegać. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy trenować głównie na asfalcie czy może na miękkiej ścieżce w lesie? I adekwatnie do tego należy dostosować rodzaj podeszwy obuwia. Przy bieganiu po asfalcie najlepiej sprawdzą się buty z amortyzatorami.

Warto zauważyć, że marki Adidas robią coraz lepsze obuwie do biegania i innych treningów, które śmiało może konkurować z takimi czołowymi markami, jak Salomon, Inov czy Dynafit.

Kolejną cechą dobrych butów do biegania jest wiązanie. Tak, wiązanie, czyli automatycznie wykluczamy wszystkie buty zapinane na rzepy. Tylko mocne sznurówki są w stanie utrzymać naszą nogę w odpowiedniej pozycji, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo podczas biegu.

Nie bez znaczenia jest też jakość materiału, z którego wykonano buty. Warto wybrać modele stworzone na podstawie nowoczesnych technologii, które z jednej strony są przyjazne i komfortowe dla stopy, a z drugiej zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Dobre buty do biegania powinny być również dopasowane do rozmiaru stopy. Warto kupić obuwie o pół rozmiaru lub maksymalnie rozmiar większe od tego, który nosimy na co dzień. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Stopa podczas biegania lekko przesuwa się w bucie do przodu i tyłu, więc musi mieć na to miejsce. Kupując za mały rozmiar, możemy nabawić się nieprzyjemnych otarć, odcisków i pęcherzy. Niewiele większy rozmiar butów od tego, który zazwyczaj nosisz jest ważny również z tego powodu, że szczególnie na początku przygody z joggingiem stopy mogą trochę puchnąć.

Równie ważna jest też sama marka – producent. Nie trzeba od razu rzucać się na najdroższe firmy. Można na początku wybrać dobrą, znaną markę typu Nike, Adidas czy Puma. Jeśli okaże się, że w bieganiu odnaleźliśmy naszą życiową pasję, to po pewnym czasie zawsze możemy zainwestować w inne, wysokiej klasy obuwie. Buty sportowe popularnych, wyżej wymienionych marek mają też tę zaletę, że są praktycznie niezniszczalne. Można je wrzucać do pralki po każdym treningu, a i tak posłużą nam przez wiele lat. Takie buty to też możliwość wyboru wielu ciekawych, modnych modeli, które będą nam się po prostu podobać.

You Might Also Like