ARTYKUŁY

Jak dbać o zamszowe buty?

shoe-522406_1280

Zamszowe buty cieszą się niemalże tak samo dużą popularnością, jak te wykonane z klasycznej skóry – chętnie wybieramy je zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Nic dziwnego! Zamsz to wyjątkowo trwały, efektowny i elegancki materiał. Ze względu na charakterystyczną strukturę wyróżnia się jednak również wyjątkowymi potrzebami w kwestii czyszczenia i pielęgnacji. Jak czyścić zamszowe buty? Czego należy unikać? Czym impregnować buty zamszowe? Sprawdziliśmy to!

Czym jest zamsz?

Materiał, jakim jest zamsz, powstaje w wyniku zeszlifowania wierzchniej warstwy skóry. Na skutek tego działania na powierzchni materiału pojawiają się charakterystyczne włoski, które przypominają miękki, drobny mech. To właśnie nierówna, niegładka powierzchnia sprawia, że zamsz prezentuje się wyjątkowo – jednak to ona stoi również za tym, że materiał ten jest niezwykle łatwo pobrudzić lub przemoczyć. Każdy, kto miał okazję obcować z butami wykonanymi z zamszu, z pewnością mógł zauważyć, że często nawet przejechanie palcami po powierzchni materiału, sprawia, że na obuwiu pozostają delikatne smugi.

Zamsz, podobnie jak wiele innych naturalnych materiałów, jest wrażliwy na działanie wilgoci (jeżeli nie uchronimy przed nią zamszowych butów, może pojawić się na nich pleśń), kurzu, słońca (buty wystawione na działanie promieni słonecznych mogą wypłowieć), soli drogowej i innych zanieczyszczeń. Oczywiście, na tego typu problemu narażone są również buty wykonane z innych materiałów, niemniej jednak usunięcie zabrudzeń z zamszu jest nieco trudniejsze niż w przypadku skóry lub tkaniny. Całe szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na to, by przez długi (a nawet bardzo długi) czas cieszyć się urokiem zamszowego obuwia.

Czym impregnować buty zamszowe?

Czyszczenie zamszu nie jest najłatwiejszym zadaniem, dlatego najlepiej postawić na profilaktykę, czyli impregnację. Odpowiedni preparat powinniśmy zakupić od razu, wraz z zamszowymi butami, aby zaimpregnować je jeszcze przed pierwszym założeniem. Dzięki temu zanieczyszczenia nie będą przedostawać się pomiędzy włoski na powierzchni butów i zdecydowanie łatwiej będzie je usunąć. Ponadto wysokiej jakości impregnaty chronią obuwie również przed przemoczeniem czy powstawaniem śladów z soli.

Najwygodniejsze w stosowaniu są preparaty impregnujące w sprayu. Wystarczy rozpylić je na powierzchni butów, z odległości 15-20 centymetrów, a następnie pozostawić do wyschnięcia na około pół godziny.

Czym wyczyścić zamszowe buty? Jak wyczyścić zamszowe buty jasne?

Obuwie zamszowe należy regularnie szczotkować – nawet jeżeli gołym okiem nie dostrzegamy na nim zabrudzeń. Dzięki temu na bieżąco usuniemy kurz i zanieczyszczenia, które zbierają się pomiędzy włoskami. Buty należy szczotkować przy użyciu specjalnej, dwustronnej szczotki do zamszu. Z jednej strony zakończona jest ona ostrym, żyłkowym włosiem (do usuwania zaschniętych zabrudzeń, na przykład błota), z drugiej zaś miękkimi wypustkami wykonanymi z gumy.

Jeżeli na zamszu pojawią się plamy, możemy spróbować usunąć je przy pomocy gumki do zamszu. Stosuje się ją na sucho, bez użycia wody. Jest odpowiednia zarówno do ciemnego, jak i jasnego zamszu. Dopiero gdy ta metoda zawiedzie, można sięgnąć po płynne środki, na przykład roztwór szarego mydła i wody. Po wyczyszczeniu plamy buty należy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej – nie powinno się ustawiać ich w pobliżu kaloryfera, gdyż może to zniekształcić materiał.

 

You Might Also Like