STYLIZACJE

Jak dobrać krawat?

silk-798087_1280

Przed każdą ważną imprezą kobieta staje przed dylematem co założyć i często konkluzja jest jedna – ja nie mam co na siebie włożyć. Jest wiele pań, które zazdroszczą mężczyznom, dla których wybór jest prostszy – wystarczy, że założą oni garnitur i krawat, a już wyglądają elegancko. Czy jednak naprawdę jest to taka prosta sprawa? Oni także muszą zwracać uwagę na różne dobrane szczegóły, a jednym z problemów, z którymi przychodzi im się zmierzyć jest dobór krawatu. A zatem jak dobrać krawat, żeby wyglądać dobrze?

Jak dobrać krawat do koszuli?

Wybierając krawat zdecydowanie najwięcej możliwości mają ponowie, którzy lubią chodzić w białych koszulach. Mogą oni dowolnie wybierać wśród wszystkich wzorów i kolorów krawatów, a efekt zawsze będzie dobry. Nie każdy mężczyzna jednak lubi białe koszule, a dobór krawata do koszuli w innej barwie często nastręcza sporo trudności. Wystarczy jednak przestrzegać kilku reguł, a dobierania krawata przestanie być trudne.

Krawat i koszula to para, która może być dobrana na zasadzie podobieństwa lub na zasadzie kontrastu. Jeśli decydujemy się na tę pierwszą metodę, to powinniśmy wybierać krawat dopasowany do koszuli kolorem lub/i wzorem. A zatem, jeśli idziemy w wersję monochromatyczną, to krawat powinien być w tej samej tonacji kolorystycznej co koszula, ale jednak o kilka tonów ciemniejszy. Dzięki temu będzie idealnie dopełniał stylizacji, a jednocześnie ciut wyróżni się na tle koszuli.

Jeśli jednak wolimy wybrać krawat na zasadzie kontrastu, to do koszuli jednobarwnej dobrze jest znaleźć kolor kontrastowy. W myśl tej reguły jasna koszula będzie dobrze wyglądać z ciemnym krawatem. Można również pokusić się o dobranie krawata z wzorem. Wówczas zawsze dobrze wygląda krawat, którego wiodący kolor kontrastuje z kolorem koszuli, a drugi jest dopasowany do jej tonacji. A zatem do koszuli kremowej dobrze będzie pasować krawat w kolorze miedzi w paski czy drobną krateczkę ecru. Do koszuli różowej, świetnie będzie wyglądał ten w jednym z odcieni granatu w różowe paski czy kropki.

Kilka propozycji znanych polskich marek:

jak-dobrac-krawat-do-koszuli-wolczanka-2

Propozycje Wólczanki, źródło: wolczanka.pl

jak-dobrac-krawat-do-koszuli-wolczanka

Propozycje Wólczanki, źródło: wolczanka.pl

jak-dobrac-krawat-do-koszuli-vistula-2

Propozycje Vistuli, źródło: vistula.pl

Jaki krawat do koszuli z wzorem?

Wspomniane powyżej zasady dotyczą koszul gładkich, tych najbardziej klasycznych, które znajdują się w szafie każdego mężczyzny. Jest jednak wielu panów, którzy oprócz koszul bez wzoru noszą również koszule w paski, kratki czy kropki. Oni również często zadają pytanie, jak dobrać krawat do koszuli z wzorem, a odpowiedź nie jest wcale taka oczywista.

Dobierając krawat do koszuli wzorzystej również należy przestrzegać zasad dotyczących podobieństw i kontrastów kolorystycznych. Zasady te należy jednak rozszerzyć również na dobieranie wzorów. A zatem, jeśli mamy koszulę w drobne prążki, to dobrze będzie się prezentował krawat w kontrastowym kolorze i z wyraźnym wzorem. Jeśli natomiast wzór na koszuli jest mocno dominujący, to lepiej wybrać krawat w drobny rzucik, np. w drobne kropeczki w zbliżonej tonacji kolorystycznej. Wówczas dopełni on stylizacji, a nie będzie walczył o palmę pierwszeństwa z wzorzystą koszulą.

Jak dobrać krawat do garnituru?

Skoro już wiemy, jakich zasad należy przestrzegać przy dobieraniu krawatów do koszuli, to teraz należy rozszerzyć temat o dobierania krawata do garnituru. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest kolor i rodzaj materiału. Zdecydowanie najłatwiej jest dobrać krawat do ciemnego, gładkiego garnituru. W zasadzie można wybrać krawat w dowolnym wzorze i kolorze, zwłaszcza wtedy, gdy mamy w planie założenie białej koszuli. Przyjęło się jednak, że ciemny garnitur wymaga ciemnego krawata, a im większy kontrast pomiędzy kolorem koszuli, a krawatem, tym strój jest bardziej oficjalny. Sprawa zaczyna się komplikować, gdy garnitur jest jasny, a na dodatek wzorzysty. Ale po kolei.

Do jasnego garnituru lepiej dobierać jasne krawaty, nawet wówczas, gdy koszula jest ciemna. W ten sposób stworzą fajną kontrastową stylizację. Tę zasadę należy również stosować wtedy, gdy jasny garnitur jest zestawiony z jasną koszulą. W takim zestawieniu ciemny krawat wyglądałby co najmniej dziwnie.

W sytuacji, gdy garnitur ma wyraźny wzór np. prążek, to krawat powinien być gładki. Unikniemy w ten sposób problemów z łączeniem dwóch wzorów, co często bywa problematyczne.

Przy doborze krawata do garnituru należy jeszcze brać pod uwagę szerokość klap. Tu jednak niezmiennie obowiązuje zasada kontrastu. A zatem, jeśli marynarka ma szerokie klapy, to wybieramy krawat wąski, jeśli zaś klapy są wąskie, to dobierzmy krawat szeroki.

Kilka propozycji znanych polskich marek:

jak-dobrac-koszule-do-garnituru-vistula

Propozycje marki Vistula, źródło: vistula.pl

jak-dobrac-koszule-do-garnituru-bytom

Propozycje marki Bytom, źródło: bytom.pl

Krawaty do ślubu

W tym miejscu warto również wspomnieć o doborze krawatów do ślubu. Jest to sytuacja szczególna, w której pan młody nie tylko musi wyglądać szczególnie elegancko, ale przy okazji musi pasować strojem do panny młodej. Przyjęło się, że pan młody wybiera jasny krawat, nawet wtedy, gdy ma ciemny garnitur. Jest to jedyne odstępstwo od zasady generalnej, mówiącej o tym, że do ciemnego garnituru pasuje tylko ciemny krawat.

Dodatkowo, jeśli pan młody chce lepiej dopasować swój strój do sukni panny młodej, to wybierając kolor krawata powinien uwzględnić kolor sukni ślubnej. Jeśli więc suknia jest w odcieniu zimnej bieli, to krawat również powinien być w zimnym odcieniu, np. w szarym czy srebrnym. Jeśli zaś suknia jest w cieplej barwie np. ecru, to krawat również powinien być w odcieniach kremu, beżu czy ecru.

Ciekawym pomysłem, który jeszcze bardziej dopasuje strój pana młodego do kreacji panny młodej jest dopasowanie krawata wzorem. Zawsze dobrze wygląda krawat, który powiela wzór znajdujący się na sukni ślubnej. Jeśli więc pani młoda ma suknię wykończoną ozdobną taśmą w esy floresy, to na krawacie może pojawić się analogiczny wzór.

Propozycje marki Bytom:

krawaty-na-slub-bytom

Krawaty do ślubu marki Bytom, źródło: bytom.pl

Jak dobrać krawat i poszetkę?

Na koniec kilka słów o poszetce czyli ozdobnej chusteczce władanej do zewnętrznej kieszonki garnituru. Jest to element dopełniający wyglądu każdego eleganckiego mężczyzny i warto znać kilka reguł, które rządzą doborem poszetki.

Generalną zasadą, która rządzi przy dobieraniu poszetki jest ta, która mówi, że element ten ma być dopełnieniem stylizacji i nie powinien się wysuwać na pierwszy plan. Nie znaczy to jednak, że ma się wtapiać w otoczenie. Musi być tak dobrany, żeby uzupełniał kolorystykę garnituru, krawata i koszuli, a jednocześnie może się od nich delikatnie różnic wzorem czy fakturą. Ważne, żeby różnice te były widoczne dopiero przy bliższym podejściu, a z daleka kompozycja powinna stanowić dopasowaną kolorem całość.

Kilka propozycji marki Vistula:

jak-dobrac-krawat-i-poszetke-vistula

Propozycje krawatów i poszetek marki Vistula, źródło: vistula.pl

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże wam znaleźć odpowiedź na pytanie jak dobrać krawat. Swoją przygodę z dobieraniem krawata warto rozpocząć od prostych kombinacji typu gładkie-wzorzyste i dobierać kolory w podobnych tonacjach. Dopiero doświadczonym panom polecamy wybierać kompozycje dwóch różnych wzorów, bo ich właściwy dobór wymaga sporo wprawy.

You Might Also Like