STYLIZACJE

Jak dopasować buty do garnituru?

wingtip-1684700_1280

Buty to jeden z najważniejszych elementów stroju eleganckiego mężczyzny. Dobrze dobrane są kropką na i, która potrafi sprawić, że stylizacja nabiera wyjątkowego charakteru. Idealne dopasowanie butów do garnituru może jednak czasem powodować problemy. Jak dobrać kolor butów do odcienia garnituru? Jakie są uniwersalne zasady, dzięki którym zawsze będziesz prezentować się nieskazitelnie? Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze wybierz fason

Zazwyczaj garnitur zestawia się z formalnymi rodzajami obuwia. W niektórych stylizacjach można jednak zdecydować się na odejście od tej reguły.

Wśród modeli butów, które łączy się z garniturem, wyróżnia się:

 • Oksfordy, czyli najpopularniejsze, klasyczne, eleganckie buty męskie, wyróżniające się zamkniętą przyszwą (czyli częścią buta, w której umieszczone są sznurowadła). Tego typu obuwie najlepiej sprawdza się podczas odświętnych i formalnych okazji.
 • Derby – eleganckie buty z otwartą przyszwą, doskonale sprawdzające się na przykład podczas spotkań biznesowych.
 • Lotniki – oryginalny model obuwia, szyty z jednego fragmentu skóry, z pojedynczym szwem znajdującym się na pięcie lub z boku buta. Najlepiej prezentują się podczas formalnych spotkań o wysokiej randze.
 • Brogues – buty, które zdobione są dziurkowanymi aplikacjami oraz naszywanymi noskami. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z codziennymi stylizacjami z garniturem.
 • Obuwie wsuwane, na przykład mokasyny lub loafersy. W zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, sprawdzają się podczas nieformalnych lub półformalnych okoliczności.
 • Buty sportowe – mężczyźni, którzy lubią bawić się stylem, podczas nieformalnych okazji, na przykład imprez ze znajomymi, mogą zestawiać garnitur z trampkami lub sneakersami.

Po drugie wybierz kolor

Niewątpliwie najczęściej spotykanym kolorem butów do garnituru jest czerń. Pomimo tego, że jest to najbardziej uniwersalna barwa, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest odpowiednia.

Przy wyborze koloru obuwia, należy kierować się następującymi zasadami:

 • Czarny garnitur – pomimo tego, że jest niezwykle uniwersalny, pociąga on za sobą dość sztywne zasady dotyczące obuwia. Do czarnego garnituru należy wybierać jedynie buty w czarnym kolorze.
 • Granatowy garnitur daje znacznie szersze pole wyboru. Można łączyć go z butami w kolorze czarnym, ciemnobrązowym lub granatowym.
 • Jakie buty do niebieskiego garnituru? W tym przypadku należy zrezygnować z butów w kolorze czarnym i postawić na jasny brąz lub granat.
 • Szary garnitur stwarza wyjątkowo wiele możliwości stylizacyjnych. Można łączyć go z butami czarnymi, ciemno- lub jasnobrązowe, granatowe, a nawet bordowe lub ciemnozielone.
 • Brązowy garnitur najlepiej będzie prezentował się w połączeniu z czarnymi lub brązowymi butami.
 • Beżowy garnitur świetnie komponuje się z butami w kolorze jasnego brązu.

Wbrew pozorom, wybór idealnych butów do garnituru nie musi być karkołomnym wyzwaniem. Wystarczy kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami i pamiętać, by zawsze, w miarę możliwości, wybierać skórzane obuwie jak najlepszej jakości.

You Might Also Like