ARTYKUŁY

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać dla dziecka?

nauka chodzenia

Nauka chodzenia, to jedna z ważniejszych umiejętności małego człowieka. Zanim jednak maluch postawi swoje pierwsze samodzielne kroczki, to musi nauczyć się trudnej sztuki utrzymywana równowagi na dwóch nogach. Jak mu w tym pomóc? Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

Najlepiej bez butów!

feet-619399_1280

Na początek zacznę nieco przewrotnie;), a mianowicie od tego, żeby nie kupować dziecku butów zbyt wcześnie. Większość specjalistów ortopedów mówi bowiem, że im później dziecko zacznie chodzić w butach, tym lepiej.

Stopa najlepiej rozwija się, gdy nie jest niczym skrępowana, dlatego zalecają, żeby dziecko jak najwięcej czasu spędzało na bosaka. Dzięki temu system kostno-mięśniowy stopy pracuje, rozwija się i wzmacnia. Ale jednak nie zawsze można puszczać dziecko bez butów, dlatego poniżej znajdziecie najważniejsze porady na temat tego jakie buty do nauki chodzenia będą najlepsze.

Twarde buty to mit!

Z pewnością każdy słyszał porady od cioci „dobra rada”, żeby kupować dziecku buciki usztywniane, koniecznie za kostkę, bo tylko takie będą dobrze trzymały małą nóżkę. Nie dajcie się zwieść tym poradom. Najlepsze do nauki chodzenia będą buciki, które jak najmniej przeszkadzają w rozwoju małej stopy. Będą to więc buciki mięciutkie, z cienką i elastyczną podeszwą, które delikatnie otulają nóżkę i chronią ją przed otoczeniem, ale jednocześnie nie zaburzają jej zdrowego rozwoju.

Buty do nauki chodzenia dla chłopców

Buty do nauki chodzenia dla chłopców, źródło: spartoo.pl

Buty do nauki chodzenia dla dziewczynek

Buty do nauki chodzenia dla dziewczynek, źródło: spartoo.pl

 

Naturalne materiały

Wybierając buciki do nauki chodzenia musimy również zadbać o materiały, z których są wykonane. Tylko materiały naturalne, takie jak np. skóra zapewnią nóżkom dziecka odpowiednią wentylację oraz zapobiegną poceniu się stópek w trakcie eskapad odkrywczych, na jakie codziennie wybierają się ciekawskie maluchy.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na zewnętrzną warstwę obuwia, ale przede wszystkim tę w jego wnętrzu. To właśnie dzięki skórzanej wkładce i wyściółce stopy malucha będą odczuwały najwyższy komfort.

buty z naturalnych materiałów dla chłopców

Buty z naturalnych materiałów dla chłopców, źródło: spartoo.pl

Buty z naturalnych materiałów dla dziewczynek

Buty z naturalnych materiałów dla dziewczynek, źródło: spartoo.pl

Jaki rozmiar?

Skoro już wiecie, jakie cechy powinny mieć buty do nauki chodzenia, to czas odpowiedzieć na kolejną wątpliwość, która dręczy młodych rodziców. Wielu zadaje sobie bowiem pytanie jaki rozmiar buta wybrać. Z maluchem, który dopiero uczy się chodzić nie da się bowiem dogadać i poprosić go, żeby powiedział, czy bucik ma dobry rozmiar. Jak zatem sprawdzić, czy jest odpowiedni?

But nie tylko nie może być za mały, co szkodliwie wpłynie na stopy i może je zdeformować, ale również nie powinien być za duży. Zbyt duży but będzie bowiem utrudniał dziecku chodzenie. Dziecko będzie się potykało i będzie chodzić trochę jak w płetwach. Optymalny zapas w butach to 5-8mm.

Jak zmierzyć stopę?

I teraz dochodzimy do kluczowej sprawy, jaką jest zmierzenie dziecku stopy. W tym celu można skorzystać z dostępnej w wielu sklepach obuwniczych miarki, ale można również zmierzyć nóżkę dziecka samodzielnie. Wystarczy wziąć kartkę papieru, położyć ją przy ścianie i postawić nóżkę dziecka na niej w taki sposób, żeby pięta przylegała do ściany. Następnie należy zaznaczyć długość stopy dziecka na kartce, a potem zmierzyć odległość pomiędzy zaznaczeniem, a końcem kartki. Pamiętać należy, żeby w ten sposób zmierzyć obie stopy dziecka – mogą się bowiem nieco różnić długością!

Czas na zakupy!

Skoro już wiecie, że buty do nauki chodzenia powinny być jak najbardziej miękkie, wykonane z naturalnych materiałów i maksymalnie 5-8mm większe od długości stopy dziecka, to czas na zakupy.

Jeśli wolicie wersję zakupów on-line, to warto skorzystać z tabeli rozmiarów, jakie podają na swoich stronach producenci obuwia. Dobrze jest sprawdzać, jaki rozmiar odpowiada jakiej długości stopy, bo różnice pomiędzy producentami bywają naprawdę spore.

Jeśli zaś wybieracie zakupy w sklepie stacjonarnym, to przed wyprawą na zakupy warto przygotować sobie patyczek o takiej długości, jaką ma stopa dziecka. Dzięki temu będzie można na miejscu sprawdzić, czy dany rozmiar rzeczywiście jest dobrze dopasowany do długości stopy dziecka.

Zdjęcie główne: nambi.pl

You Might Also Like