ARTYKUŁY

Naszyjnik do sukienki. Jak dobrać?

woman-918787_1280

Udana stylizacja, to nie tylko świetna sukienka, ale również odpowiednio dobrane dodatki. Zwykle zwracamy uwagę na to, by dobrać odpowiednie buty i torebkę, a biżuterię traktujemy nieco po macoszemu. Tymczasem dobrze dobrany wisiorek czy naszyjnik nie tylko dopełnia stylizacji, ale również pomaga zatuszować pewne niedoskonałości sylwetki. A zatem jak dobrać naszyjnik do sukienki, żeby osiągnąć efekt WOW?

Naszyjnik do sukienki – zasady dobierania

Zacznijmy od tego, że dobór odpowiedniej biżuterii zależy od kilku czynników. Spore znaczenie ma tutaj przede wszystkim styl ubioru. Inaczej więc będzie wyglądał naszyjnik do bogato zdobionej sukni wieczorowej, a inaczej naszyjnik do czarnej sukienki czyli np. do małej czarnej.

Sukienki bogato zdobione często nie wymagają już bardzo ozdobnych dodatków. Czasem wystarczy skromna i delikatna żmijka, a gdy suknia jest naprawdę bardzo bogata w zdobienia, to naszyjnik jest w ogóle niepotrzebny. Pamiętajmy też, że sukienki z żabotami, falbanami czy z dekoltem typu woda są również na tyle ozdobne, że naszyjnik jest zupełnie niepotrzebny.

bizuteria-do-sukienki

Biżuteria do bogato zdobionej sukienki, wykonanie: urstyle.pl

Zupełnie inaczej jest w przypadku sukienek prostszych. Te o prostym kroju dobrze prezentują się w towarzystwie dużych naszyjników, nowoczesnych w formie. Dobrze jest, gdy biżuteria jest w kolorze kontrastującym z tkaniną. Największe pole do popisu mamy z pewnością wtedy, gdy dobieramy naszyjnik do czarnej sukienki. Wówczas możemy sobie pozwolić na wybór wszystkich kolorów tęczy lub dobrać klasyczny naszyjnik ze srebra lub złota, bez kolorowych dodatków.

naszyjniki-do-skromnej-sukienki

Naszyjniki do skromnej sukienki, wykonanie: urstyle.pl

Naszyjnik a dekolt

Oprócz stylu i koloru sukienki, dobierając naszyjnik należy również zwrócić uwagę na kształt dekoltu. Najlepszym rozwiązaniem jest takie dobranie naszyjnika, aby powielał on kształt dekoltu. Jeśli zatem mamy sukienkę z okrągłym wycięciem pod szyją, to dobierzmy biżuterię okrągłą lub jeden duży okrągły wisior. Jeśli mamy dekolt w kształcie litery V, czyli chcemy dobrać naszyjnik do sukienki z dekoltem w serek, to idealny będzie długi, trójkątny wisior.

naszyjnik-dopasowny-do-dekoltu

Naszyjniki dopasowane do dekoltu, wykonanie: urstyle.pl

 

Dość duże pole do popisu mamy, gdy dobieramy naszyjnik do sukienki bez ramiączek. Wówczas możemy sobie pozwolić na duże i odważne formy, najlepiej okrągłe w kształcie. Dobrze by było, aby biżuteria do sukienki bez ramiączek kończyła się nad sukienką.

A jak w takim razie dobrać naszyjnik do sukienki bez dekoltu, czyli np. z golfem? Do sukienek z golfem najlepiej pasują długie i dość duże wisiory. Brak wycięcia pod szyją daje świetne gładkie tło, na którym biżuteria prezentuje się znakomicie, zwłaszcza wtedy, gdy naszyjnik jest w kontrastowym kolorze.

 

Naszyjnik a kształt twarzy

Wybierając naszyjnik do sukienki nie można zapomnieć o jeszcze jednym ważnym czynniku, który wpływa na jego wybór. Otóż spore znaczenie ma kształt twarzy oraz sylwetka. W tym przypadku zasada dotycząca powielania kształtów zupełnie się nie sprawdzi.

Dobierając naszyjnik należy starać się równoważyć kształt twarzy i rodzaj sylwetki. Jeśli zatem masz okrągłą twarz, to wybierz naszyjnik z wisiorem, który będzie doskonałą przeciwwagą i wyszczupli twarz. Jeśli wręcz przeciwnie, masz twarz pociągłą, to dobierz naszyjnik okrągły.

naszyjniki-twarz-pociagla

Naszyjniki do twarzy pociągłej, wykonanie: urstyle.pl

naszyjniki-do-twarzy-okraglej

Naszyjniki do twarzy okrągłęj, wykonanie: urstyle.pl

Podobnie dobieraj naszyjnik w zależności od sylwetki i jej mankamentów. Panie niezbyt wysokie i okrągłe powinny unikać dużych i okrągłych naszyjników, które optycznie przytłoczą je i niepotrzebnie dodadzą im kilogramów. Powinny również unikać zbyt długich wisiorów, które skracają sylwetkę.

Przy doborze naszyjnika znaczenie ma również rozmiar biustu. Panie hojnie obdarowane przez naturę powinny unikać dużych okrągłych wisiorów i wybierać raczej te nieco mniejsze, ale długie. Panie z małym biustem powinny nosić naszyjniki wyżej, na wysokości biustu, dzięki czemu wzrok będzie przykuwał strojny naszyjnik, a nie braki w tym miejscu.

 

Kamienie szlachetne, złoto, srebro, a może metal?

Wiedząc już, jakich zasad należy przestrzegać, żeby odpowiednio dobrać naszyjnik do sukienki, czas zwrócić uwagę na różne rodzaje biżuterii. Ich wybór jest często determinowany przez styl sukienki. Panie wybierające sukienki lniane, ceniące sobie kontakt z naturą, chętnie sięgną po biżuterię z filcu. Panie ceniące sobie połączenie klasyki i nowoczesności, chętnie sięgną po biżuterię prostą, elegancką, wykonaną ze srebra i złota, z dodatkiem kamieni, ale nowoczesną w formie. Te odważniejsze zdecydują się być może na biżuterię metalową, która często zaskakuje niezwykłym designem.

Dość sporą grupę będą pewnie stanowić panie lubiące biżuterię z kamieni. Różnorodność kamieni szlachetnych i półszlachetnych oraz przeróżne sposoby ich obróbki gwarantują niepowtarzalność. Dzięki temu żaden naszyjnik do sukienki nie będzie taki sam, a to z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagające panie.

Chcemy również podkreślić, że współczesna biżuteria daje również możliwość wyboru sposobu prezentacji kamieni. Bywają one zawieszone na pojedynczej żyłce, rzemyku, łańcuszku, na metalowych rurkach czy np. na kilku sznurkach. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia projektanta. Dzięki temu problemem każdej z nas może stać się nie to, jak dobrać naszyjnik do sukienki, ale który wybrać, bo ciężko wybrać ten jeden najlepszy.

You Might Also Like