STYLIZACJE

Slow file – filozofia życia w zgodzie ze sobą

girl-1867391_1280

Slow life wcale nie oznacza powolnego życia w żółwim tempie. Oznacza harmonijne życie w zgodzie z własnymi potrzebami i priorytetami. Aby pojąć, czym jest slow life, warto zastanowić się nad tym, jak wygląda nasze życie w dzisiejszym zabieganym świecie. Świecie podporządkowanym wskazówkom zegara, kalendarzom, smartfonom i aplikacjom służącym do organizacji.

Jak wygląda życie w biegu?

Codziennie gdzieś biegniemy. Ganiamy od spotkania do spotkania, z domu do pracy, z pracy na zakupy, z zakupów po dzieci itd. W międzyczasie jesteśmy zewsząd bombardowani bodźcami, informacjami z kraju i ze świata. W mediach społecznościowych podglądamy życie innych ludzi. Zdarza nam się wyjść na spacer, ale wtedy wyciągamy telefon, robimy zdjęcia i umieszczamy je na Instagramie. Tuż przed snem kontrolnie przewijamy tablicę na Facebooku, a dzień zaczynamy od świeżej porcji newsów z życia dalszych i najdalszych znajomych.

Na wakacjach, meldując się w hotelu, sprawdzamy, czy telewizor ma wejście na USB lub HDMI i jakie kanały odbiera. Odpoczywając z rodziną, nieustannie trzymamy w ręku telefon, bo może za chwilę zdarzy się coś, co trzeba będzie uwiecznić. Zamiast skupić się na tym, co dzieje się tu i teraz, zamiast przeżywać chwile, myślimy o tym, żeby podzielić się ze światem tym, co dzieje się wokół nas.

Czy mamy czas na relaks i nudę? Jak traktujemy chwile, kiedy nie robimy nic? Oczywiście, jako marnotrawstwo czasu. Przecież codziennie jest tyle rzeczy do zrobienia, tyle planów do zrealizowania, że nie możemy pozwolić sobie na chwile słodkiego nicnierobienia. Poza tym, co pomyślą o nas inni, kiedy na pytanie: „Co robisz?”, odpowiemy: „Nic”?

girl-1245773_1280

No właśnie – Inni. To na Innych często próbujemy zrobić wrażenie. To o opinii Innych myślimy, gdy kupujemy nowy samochód lub telefon. To życie Innych śledzimy każdego dnia, zamiast skupić się na swoim.

Opisany wyżej sposób życia nie jest oczywiście typowy dla wszystkich z nas i trochę demonizuje obraz świata.  Jednak jeśli choć część z wymienionych sytuacji ma miejsce w naszym życiu, może warto powiedzieć STOP!, wziąć głęboki oddech i spojrzeć na swoje życie z boku, a potem zastanowić się, dokąd ono zmierza.

I tu z pomocą przychodzi slow life – filozofia, u której źródła leży spojrzenie w głąb siebie, wsłuchanie się we własne potrzeby i odpowiedzenie na pytanie: „Co jest w naszym życiu najważniejsze?”.

Czym jest slow life?

Slow file, filozofia, która przeciwstawia się postawie „więcej i szybciej”, ma na celu wprowadzenie w nasze życie przestrzeni i harmonii. Owszem, wymaga dyscypliny i przewartościowania dotychczasowych postaw, ale może przynieść wiele pożytku.

adult-2178466_1280

Od czego zacząć? Od zrozumienia, że „więcej” nie znaczy „lepiej”. Kiedy mówimy, że nie mamy czasu na odpoczynek, spójrzmy na nasze życie przez pryzmat naszych potrzeb. Jeśli co chwilę potrzebujemy nowych przedmiotów, oczywiste jest, że musimy na to zarobić. A żeby zarobić, trzeba pracować. Długo i ciężko. Warto więc zastanowić się, czy wszystko to, co uznajemy za potrzeby, nie jest tylko naszymi zachciankami. Czy ktoś ucierpi, jeśli nie kupimy nowego kocyka, garnka, nowej pary butów, kolejnych kilku zabawek dla dziecka? Prawdopodobnie nie. Działa tu prosta zasada – im mniej mamy potrzeb, tym mniej wydajemy i mniej musimy pracować.

Oczywiście wiele osób lubi szybkie tempo, praca jest dla nich pasją i mogą spędzać w niej po 12 godzin dziennie. Są osoby, które odpoczywają tylko aktywnie, nie znoszą spokoju, męczą się, gdy nic się nie dzieje. Slow life nie nakazuje wszystkim rzucić pracy i całe dnie spędzać na rozmyślaniach i medytacji. Sztuką jest nauczyć się żyć świadomie. Według filozofii slow life każdy z nas powinien wsłuchać się w siebie, zdecydować, które wartości są w życiu nadrzędne i tymi wartościami się kierować. Nie należy podążać ślepo za utartymi schematami, nie należy żyć wg szablonu ustalonego przez społeczeństwo. Dopóki nikomu nie dzieje się krzywda, mamy prawo do podejmowania własnych decyzji, niezależnie od tego, czy spodobają się innym. Zastanówmy się, czy rzeczywiście wszystkie nasze działania podyktowane są naszymi potrzebami. Można to ocenić, odpowiadając sobie na pytanie: „Co by było, gdyby nikt mnie nie obserwował i nie oceniał?”. Czy wtedy podejmowalibyśmy te same decyzje?

Szukając odpowiedzi na pytanie: „Czym jest slow file”, należy skierować uwagę na głębokie, wartościowe relacje z bliskimi. Zamiast podtrzymywać znajomości, które nie wnoszą nic do naszego życia, zamiast umawiać się na spotkania z dalszymi znajomymi, nawet jeśli nie mamy ochoty, tylko dlatego, że „tak trzeba”, lepiej skupić się na tych osobach, na których naprawdę nam zależy. I znów należy odpowiedzieć sobie na pytanie o priorytety. Co jest dla nas najważniejsze? Czas spędzony na odpoczynku, czas w gronie najbliższych osób, czy podtrzymywanie relacji narzuconych często przez konwenanse.

couple-1867703_1280

Jak jednym zdaniem podsumować, czym jest slow life? Rozważania można zamknąć w prostej definicji: „Slow life – filozofia, która zakłada, że szczęśliwe życie to życie we własnym tempie, w zgodzie z własnymi wartościami i przekonaniami”.

You Might Also Like