STYLIZACJE

Styl minimalistyczny w modzie

2016-06-27 21_18_05-STYLIZACJE & MODA & Wymiana Ubrań urStyle.pl

Moda na minimalizm w życiu zatacza coraz szersze kręgi. Jest to odpowiedź na konsumpcjonizm, w którym mamy mieć wszystkiego coraz więcej i więcej. W minimalizmie dąży się do zmniejszenie liczby przedmiotów, które nas otaczają, do życia w zgodzie z naturą i w rytmie slow. Minimalizm obecny jest również w modzie i to on będzie bohaterem dzisiejszego wpisu. Jak więc wygląda styl minimalistyczny w modzie?

Minimalizm w szafie

Minimalizm jest dość często kojarzony z purytanizmem, który niekoniecznie wywołuje pozytywne skojarzenia. Tymczasem minimalizm w modzie objawia się w kilku różnych aspektach i do purytanizmu mu daleko. Przede wszystkim moda w duchu minimalizmu, to nie ślepe podążanie za zmieniającą się z sezonu na sezon modą, lecz zwrócenie się w stronę ponadczasowości. Ubrania w stylu minimalistycznym to ubrania klasyczne, które były stylowe 5 lat temu, są modne teraz i będą służyć jeszcze przez kolejne 5 lat.

Z ideą minimalizmu wiąże się idea capsule wardrobe czyli szafy, w której przy minimalnej liczbie ubrań można wyczarować outfity na co dzień i od święta. Znawcy tematu podpowiadają, jakie ubrania powinny się w takiej szafie znaleźć, a wśród żelaznych propozycji znajdują się: ołówkowa spódnica lub spodnie cygaretki, biały t-shirt, jeansy, marynarka, szpilki i buty sportowe. Łącząc poszczególne elementy można stworzyć zestawy, które nadadzą się zarówno na ważne spotkanie biznesowe, codzienne wyjście do biura, jak i wieczorne spotkanie z przyjaciółmi.

angelina-jolie minimalizn

Angelina Jolie, źródło: fashionnata.pl

tilda swinton minimalizm

Tilda Swinton, źródło: polki.pl

Liczy się jakość, a nie ilość

Jak wyżej wspomniano, w minimalistycznej szafie powinny znaleźć się ubrania, które mają przetrwać niejeden sezon. Z tego powodu osoby propagujące styl minimalistyczny w modzie bardzo zwracają uwagę na jakość ubrań. Nie sztuką jest kupić szybko i tanio, ale sztuką jest znaleźć bluzkę, spodnie, płaszcz czy spódnicę, które będą dobrze zaprojektowane i wykonane z dobrej jakości materiału, który nie rozleci się po 5 praniach.

Podążając w stronę minimalizmu w modzie trzeba więc odejść od impulsywnych zakupów rzeczy, które są modne w danym sezonie i zwrócić się w kierunku rozważnego wybierania ubrań. Zanim daną rzeczy kupimy powinniśmy zastanowić się, czy pasuje do tych, które mamy już w szafie. I dopiero, jeśli odpowiedź będzie twierdząca, a jakość wykonania wysoka, podjąć decyzję o jej zakupie.

Styl minimalistyczny w modzie – wzory i dodatki

Minimalizm w modzie dotyczy również wzorów i dodatków. Ubrania w styli minimalizmu mają klasyczne, a przez to ponadczasowe, formy i najczęściej są jednobarwne. Na próżno szukać wśród tkanin w kwiatki, kropki, paski. Nie ma tutaj też koronek, żabotów, falbanek czy frędzli. Minimalizm preferuje tkaniny gładkie, a jedyną mile widzianą ozdobą może być faktura tkaniny.

Prostota dotyczy również dodatków. Komponując zestaw minimalistyczny nie należy dobierać do niego krzykliwej biżuterii czy kolorowej torebki, która stanie się dominantą danego outfitu. W minimalizmie wszystkie elementu stroju mają współgrać ze sobą i żadne z nich nie może się wyróżniać. Na miejscu będzie więc dyskretna biżuteria czy torebka uzupełniająca całą stylizację.

2016-06-27 21_33_03-STYLIZACJE & MODA & Wymiana Ubrań urStyle.pl

2016-06-27 21_18_05-STYLIZACJE & MODA & Wymiana Ubrań urStyle.pl

2016-06-27 22_00_36-STYLIZACJE & MODA & Wymiana Ubrań urStyle.pl

Czy minimalizm jest nudny?

Na koniec chcę się odnieść do zasłyszanego kiedyś stwierdzenia, że minimalizm jest nudny i nie ma w nim miejsca na fantazję. Zupełnie się z nim nie zgadzam, bo nawet w tym stylu jest miejsce na tworzenie ciekawych stylizacji, które zapadną w pamięć. Czasem bywa to trudne bez krzykliwych dodatków, ale z pewnością przy odrobinie wprawy można stworzyć minimalistyczną stylizację, która pozwoli zabłysnąć.

You Might Also Like