SEARCH

Cukrzyca w ciąży – co warto wiedzieć?

Cukrzyca w ciąży – co warto wiedzieć?

Cukrzyca w ciąży, znana również jako cukrzyca ciążowa, jest stanem zdrowia, który może pojawić się u niektórych kobiet w czasie ciąży. Ta forma cukrzycy powstaje, gdy organizm nie może efektywnie przyswajać cukru ze względu na hormonalne zmiany ciążowe. Bez prawidłowego zarządzania, cukrzyca ciążowa może prowadzić do poważnych komplikacji dla matki i dziecka. Artykuł został napisany przy współpracy z serwisem idiabetyk.pl.

Cukrzyca ciążowa: symptomy i diagnoza

Cukrzyca ciążowa może nie zawsze dawać widoczne symptomy. Dlatego regularne testy glukozy we krwi są niezbędne dla wszystkich ciężarnych kobiet, zwłaszcza tych, które są w grupie ryzyka. Należą do niej kobiety z rodziną mającą historię cukrzycy, kobiety z nadwagą oraz kobiety powyżej 25. roku życia.

Diagnozę cukrzycy ciążowej stawia się zazwyczaj między 24. a 28. tygodniem ciąży za pomocą testu doustnej tolerancji glukozy. Test ten obejmuje spożycie słodzonego napoju, a następnie pomiar poziomu glukozy we krwi w regularnych odstępach czasu.

Skutki cukrzycy ciążowej

Niekontrolowana cukrzyca ciążowa może prowadzić do szeregów poważnych konsekwencji. Dla matki mogą to być takie problemy jak wysokie ciśnienie krwi, przedwczesny poród, a nawet cesarskie cięcie. Dziecko może urodzić się z nadwagą, co może prowadzić do problemów podczas porodu, a także do późniejszych problemów zdrowotnych, takich jak otyłość i cukrzyca typu 2.

Dzieci urodzone przez matki z cukrzycą ciążową mogą również doświadczać hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi tuż po narodzinach, co może prowadzić do problemów z oddychaniem i inne poważne komplikacje.

Radzenie sobie z cukrzycą ciążową

Radzenie sobie z cukrzycą ciążową polega na utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, co może wymagać zmian w diecie, regularnej aktywności fizycznej i w niektórych przypadkach, leków.

Zaleca się dietę bogatą w białko, błonnik i zdrowe tłuszcze, a ubogą w proste węglowodany. Regularne posiłki i przekąski mogą pomóc utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Aktywność fizyczna, taka jak spacery czy lekka gimnastyka, może również pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

W niektórych przypadkach, zmiana stylu życia może nie być wystarczająca, a lekarz może zalecić insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe. Wszystkie decyzje dotyczące leczenia powinny być podejmowane pod ścisłym nadzorem lekarza.

You May Also Like

Leave a Reply