SEARCH

Jak prać i prasować jedwab? Praktyczne porady!

Jak prać i prasować jedwab? Praktyczne porady!

Pranie i prasowanie jedwabiu wymaga przestrzegania odpowiednich zasad. O czym należy pamiętać, aby nie zniszczyć jedwabnych ubrań?

Pranie jedwabiu – o czym warto pamiętać?

Jedwab to delikatna tkanina, która wymaga szczególnej pielęgnacji podczas prania. Jak prać jedwab?

– Przeczytaj metkę pielęgnacyjną – przed praniem jedwabnej odzieży sprawdź metkę pielęgnacyjną pod kątem konkretnych instrukcji lub ostrzeżeń.
– Pierz ręcznie – jedwab należy zawsze prać ręcznie w chłodnej wodzie z delikatnym detergentem przeznaczonym do tego typu tkanin. Unikaj używania gorącej wody lub ostrych detergentów, wybielaczy, które mogą uszkodzić tkaninę.
– Nie mocz – nie zaleca się moczyć jedwabnej odzieży przez dłuższy czas w wodzie, ponieważ może to spowodować osłabienie włókien i uszkodzenie tkaniny.
– Dokładnie wypłucz – po wypraniu dokładnie wypłucz ubranie w chłodnej wodzie, aby usunąć wszelkie pozostałości detergentu.
– Nie wykręcaj – pamiętaj, aby nie wykręcać jedwabnej odzieży w celu usunięcia nadmiaru wody, ponieważ może to uszkodzić tkaninę. Zamiast tego delikatnie odciśnij wodę lub zawiń ubranie w ręcznik, aby wchłonął wilgoć.
– Susz rozwieszone na powietrzu – zawieś ubranie na suszarce lub połóż płasko na ręczniku, aby wyschło naturalnie na powietrzu. Nie susz jedwabiu w bezpośrednim świetle słonecznym, na kaloryferze lub w suszarce bębnowej, ponieważ może to spowodować wyblaknięcie lub skurczenie się tkaniny.

Prasowanie jedwabiu – na co warto zwrócić uwagę?

Jedwab ma tendencję do szybkiego gniecenia się. Aby usunąć zagniecenia, zalecane jest jego prasowanie. Powinno ono również odbywać się w odpowiedni sposób. Jak prasować jedwab?

– Użyj niskiej temperatury – ustaw żelazko na najniższą możliwą temperaturę. Wysoka temperatura może uszkodzić jedwab, dlatego ważne jest, aby nie korzystać z niej do jego prasowania. Gdy zagniecenia są trudne do usunięcia, możesz delikatnie ją zwiększyć i sprawdzać cały czas tkaninę, by nie została uszkodzona.
– Użyj ściereczki do prasowania – aby chronić jedwabną tkaninę przed bezpośrednim działaniem ciepła, przed prasowaniem umieść na ubraniu ściereczkę do prasowania. Ściereczka powinna być wykonana z cienkiej tkaniny bawełnianej.
– Prasuj po lewej stronie – wywróć jedwabne ubranie na lewą stronę i prasuj po drugiej stronie, aby zapobiec potencjalnemu uszkodzeniu tkaniny.
– Prasuj dokładnie – wiele ubrań, na przykład jedwabna koszula damska, będzie wymagać bardzo dokładnego prasowania wszystkich elementów, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.
– Skorzystaj z parownicy – jeśli chcesz usunąć zagniecenia na jedwabnej tkaniny, możesz także użyć ręcznej parownicy. Innym sposobem jest powieszenie ubrania w zaparowanej łazience.
– Prawidłowo powieś lub złóż ubranie – po zakończeniu prasowania ostrożnie złóż albo powieś na wieszaku jedwabne ubranie, aby zapobiec ponownemu powstawaniu zagnieceń.

You May Also Like

Leave a Reply