SEARCH

Podkolanówki czy pończochy uciskowe – co kupić?

Podkolanówki czy pończochy uciskowe – co kupić?

Wyroby uciskowe występują w wielu wariantach. Wśród nich często kupowane są podkolanówki oraz pończochy. Czym się różnią i na jaki wariant warto się zdecydować? Doradzamy!

Podkolanówki uciskowe

Podkolanówki są rodzajem wyrobów pończoszniczych kończących się pod kolanem. W tym wariancie dostępne są również podkolanówki uciskowe, które oferowane są przez producentów w kilku klasach kompresji – ucisku.

Popularne są zwłaszcza podkolanówki uciskowe 2 stopnia, które stosowane są przez osoby z żylakami oraz przewlekłą niewydolnością żylną. Łagodzą one wtedy dolegliwości jak obrzęki nóg, ich uczucie ciężkości, bolesność.

Tym, co wyróżnia podkolanówki, jest właśnie ich krótki fason, dlatego też są one uznawane przez osoby noszące je za bardzo wygodne. Można bez problemów nosić je pod spodniami, a także z dłuższymi sukienkami, spódnicami. Są też proste w zakładaniu i zdejmowaniu.

Pończochy uciskowe

Z kolei pończochy uciskowe są rodzajem wyrobów wyróżniających się już dłuższą budową, czyli sięgają one aż do uda. To powoduje, że wywierają one nacisk na większej powierzchni w porównaniu do podkolanówek.

W sprzedaży również dostępne są pończochy w różnych stopniach ucisku, na przykład można zdecydować się na pończochy medyczne uciskowe klasy 1, 2, 3 lub też 4. Można też kupić je jako profilaktyczne o niskiej klasie ucisku.

Co wybrać – podkolanówki czy pończochy na żylaki?

Dobór odpowiednich wyrobów uciskowych powinien przede wszystkim wynikać z konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie, na przykład z lekarzem flebologiem, chirurgiem, ortopedą czy fizjoterapeutą. Mogą oni doradzić, jaki rodzaj wyrobów będzie wtedy najlepszy w konkretnej dolegliwości.

Najczęściej podkolanówki uciskowe są stosowane wtedy, gdy dolegliwości żylne ograniczają się jedynie do dolnej części nóg, czyli nie obejmują one ud. Z kolei wyższe pończochy używane są wtedy, gdy problem dotyczy również górnej części kończyn dolnych.

Należy pamiętać też o tym, że kluczowe znaczenie ma dobór właściwej klasy kompresji, co przekłada się na efekty terapii. Przykładowo pończochy uciskowe 2 stopnia kompresji generująca średni ucisk polecana jest w przypadku żylaków o mniejszym nasileniu, a przy większych dolegliwościach stosuje się klasy 3, 4.

You May Also Like

Leave a Reply